vi går på skansens julmarknad

för ett par veckor sen, innan jul och nyår, byltade jag på mig allsköns ytterkläder, trotsade duggregnet och promenerade till skansen. jag älskar skansen! kombinationen vackra historiska miljöer, inredningsdetaljer att inspireras av SAMT en hoper gulliga djur, det kan ju knappast bli bättre?! eller jo, det kan det faktiskt, för sen på hemvägen kan man ta ett varv i skansenbutiken och handla fina saker. ett besök där är som om tallriksmodellen och maszlows behovstrappa fick ett barn tillsammans.

obegripliga liknelser åsido, vad var planen? jo, jag skulle träffa min allra bästa kultürkompis och skansenciceron jenny och hennes son anton. jenny jobbade i flera år på skansen där hon bland annat förgyllde närvaron på skogaholms herrgård och i järnhandlarbostaden. just idag var de ett par minuter sena och jag passade på att bränna av ett par bilder innan de kom.

Skansens julmarknad_DSF1126
Skansens julmarknad_DSF1123
Skansens julmarknad_DSF1129
Skansens julmarknad_DSF1130

emmanuel swedenborgs lusthus som flyttades till skansen 1896 från hans malmgård på hornsgatan, med otroligt vackra fönsterdetaljer i den vackraste roströda färgen. när jag ser sånt här får jag ett litet hugg i bröstet när jag tänker på att jag en gång i tiden faktiskt bodde på ett ställe som hade ett gammalt lusthus i trädgården. varför i hela friden flyttade jag?!

Skansens julmarknad_DSF1135

rosorna still going strong.

Skansens julmarknad_DSF1124
Skansens julmarknad_DSF1138

fick lite julfeeling utanför järnhandlarbostaden när jag såg denna gran utanför ytterdörren. skulle för övrigt kunna flytta in i järnhandlarbostaden vilken dag som helst.

Skansens julmarknad_DSF1143

hej hej! turbanen matchar årets julklapp. året 1934 heh.

Skansens julmarknad_DSF1146

i boktryckarbostaden brann en mysig brasa. älskar att tjuvkika in genom fönster såhär. hehe.

Skansens julmarknad_DSF1154

sa hej till hönsen. inte för att förhärliga mig själv, men tycker att ljuset blev så himla bra på den här bilden! som en tavla. har dock ingen aning om hur jag gjorde så kommer aldrig kunna återskapa detta. jaja.

så kom jenny och anton och vi traskade till bageriet för att köpa lussbebullar och pepparkakor. där är det alltid lika hysteriskt så besparar er en bild på detta spektakel. bjuckar istället på deprimerande vy över djurgårdsbrunnskanalen.

Skansens julmarknad_DSF1160
Skansens julmarknad_DSF1161

vi tog också en svängom till djuren, sa hej till ugglor och älgar.

Skansens julmarknad_DSF1170

sedan gick vi in på naturens hus och pysslade lite och tittade på när de stöpte ljus. att lära sig stöpa ljus har varit på min to-do-list ett tag så gjorde ett par mentala anteckningar (som jag säkerligen har hunnit glömma när det är dags, men jaja).

och ungefär så roligt kan det vara en helg i december!

Skansens julmarknad_DSF1177

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s